Co musíte vědět při prodeji nemovitosti

Při prodeji nemovitosti na vás čeká spousta záludností. Bohužel se naši legislativci namísto zjednodušování zákonů snaží o pravý opak. Musíte se proklestit hustým pralesem paragrafů, než se vám podaří úspěšně projít celým procesem. Nabízíme vám alespoň dva tipy, nač si dát pozor. O dalších záludnostech a celém procesu prodeje nemovitosti vlastními silami si můžete přečíst v brožuře Prodej nemovitosti svépomocí v 8 krocích, kterou vám rádi zdarma zašleme do vaší emailové schránky.

Důležité upozornění - podle poslední zákonné úpravy jste povinni v textu uvádět energetickou třídu budovy. Dle poslední úpravy zákona 406/2000 Sb. § 7a odst. 2d) musíte v inzerci uvést energetickou třídu budovy. Dříve stačilo uvést nejhorčí třídu G s dovětkem, že PENB nebyl prozatím vypracován. To se však díky poslední úpravě změnilo a nyní je nutné v případě přímého prodeje již v inzerci uvést energetickou třídu a tedy mít PENB vypracován. Tato povinnost je zmírněna při prodeji přes zprostředkovatele, typicky realitní kancelář. Pro tento typ prodeje zůstává zachována možnost uvést nejhorší třídu s dovětkem. Pozor, v případě nesplnění této povinnosti vám může oprávněný orgán udělit pěkně mastnou pokutu (až 50.000 Kč).  

Pro vypracování smluv a předání peněz použijte služeb zkušeného právníka. Určitě se to vyplatí. Zvláště služba úschovy kupní ceny u advokáta přispěje k lepší jistotě vás i kupujícího.